Fen-Edebiyat Fakültesi, 1997 yılında İngiliz Dili ve Edebiyatı ve Matematik-Bilgisayar Bölümleri ile eğitim hayatına başlamıştır. Fakültemize 2006 yılında Mütercim-Tercümanlık (İngilizce) Bölümü, 2011’de ise Psikoloji Bölümü katılmıştır. Fakültemizde öğretim dili İngilizcedir.

Bu bölümlerimizde; laboratuar destekli, teorik ve uygulamalı eğitim-öğretim yapılmaktadır. Özenle seçilmiş ders programlarımızın ve deneyimli kadrolarımızın yardımıyla öğrencilerimizin bağımsız düşünebilen, eleştirel bakış açısına sahip, araştırma yapabilen, araştırmalara dayanarak doğru karar verebilen, yaratıcı düşünceye sahip bireyler olması Fakültemizin genel amacıdır.

Fen-Edebiyat Fakültesi Bölümleri, Hukuk Fakültesi hariç diğer bölümlerde çift anadal ve yandal programları yürüterek öğrencilerine birden fazla alanda eğitim alma olanağı sunar.

Fen-Edebiyat Fakültesi’ndeki bölümler kendi alanlarında yüksek lisans programlarının yürütülmesini sağlar ve Fakültemizin öğretim üyelerinden bazıları Üniversitenin diğer Fakültelerinde ve Meslek Yüksek Okulumuzda temel bilim dersleri vermektedirler.